Důležité upozornění! Podle Zákona o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb. rozhodnutí o vzniku pracovní neschopnosti, doklady o jejím trvání a ukončení vystavuje OŠETŘUJÍCÍ lékař pacienta (nikoli automaticky praktický lékař) !!! Z racionálních důvodů tedy pracovní neschopnosti po operativních zákrocích (CHIR, ORT, GYN apod.) přebíráme až po ukončení léčby specialistou. Stejně tak nevystavujeme a nevedeme pracovní neschopnost u stavů, se kterými je pacient prvotně léčen, nebo bez našeho vyžádání, prvotně ošetřen specialistou (CHIR, ORT, GYN, NEU, stomatolog apod.), který uzná pacienta práce neschopným.
Pneumokoková onemocnění
Závažná invazivní pneumokoková onemocnění mohou postihnout kohokoliv. K nejrizikovějším skupinám patří senioři nad 65 let věku, děti pod pět let a osoby s oslabeným imunitním systémem. Nemoc však může udeřit i u mladších lidí.
Onemocnění
Pneumokoky se běžně vyskytují v ústech a nosohltanu a tvoří součást běžné ústní flóry. Onemocnění, které pneumokok vyvolá, je pak většinou následkem porušení obranyschopnosti organismu. Pneumokoky se tak mohou šířit do oblastí v těle, kde se za normálních okolností nevyskytují, a vyvolat tam infekci.
Invazivní bakteriální onemocnění může ohrozit základní životní funkce nemocného a způsobit trvalé následky, nebo dokonce vést až ke smrti.
Očkování
Očkování je považováno za nejúčinnější zbraň v prevenci infekčních onemocnění. Očkování má význam nejen u dětí, ale i u dospělých, kde může pomoci zabránit onemocněním, která jsou v dospělosti častější nebo mají horší průběh. Seniorům nad 65 let je očkování proti pneumokokovým infekcím plně hrazeno ze zdravotního pojištění.